Pozytywka - terapia ręki od ręki
Menu mobilne

Terapia ręki

Terapia Ręki ma na celu usprawnianie tzw. małej motoryki, czyli precyzyjnych ruchów dłoni i palców, jak również dostarczania wrażeń dotykowych i poznawania dzięki nim różnych kształtów, struktur materiałów oraz nabywanie umiejętności ich rozróżniania. Ale przede wszystkim służy do osiągnięcia samodzielności w podstawowych czynnościach życia codziennego.

CZYM JEST TERAPIA RĘKI?

Ręka, jako wyspecjalizowany narząd, odpowiedzialna jest w naszym ciele za wiele funkcji. Służy nam do popychania, podnoszenia ciężarów, siłowania się, a jednocześnie potrafi wykonywać bardzo precyzyjne i skomplikowane ruchy takie jak szycie czy pisanie. Ta szeroka specjalizacja kończyn sprawia, że to w głównej mierze ich sprawność decyduje o poziomie funkcjonowania każdego człowieka. Rozwój kory mózgowej i skomplikowany mechanizm nerwowy, czyni nasze ręce i dłonie czymś niezwykle wyjątkowym i fascynującym. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zapoczątkować ruch, kontrolować jego trwanie oraz płynnie go zakończyć. Obszar kory mózgowej odpowiedzialny za ruchy całej kończyny górnej, a szczególnie dłoni, kciuka i palców, zajmuje zdumiewająco dużą powierzchnię w stosunku do innych części ciała.

Jeśli mamy sprawne ręce, potrafimy wykonać większość czynności, co sprawia, że jesteśmy dużo bardziej niezależni od innych osób nawet jeśli poruszamy się na wózku. Niewiele osób wie, jak ważna jest sprawność rąk w rozwoju mowy. Stymulacja dłoni pobudza bezpośrednio ośrodek w mózgu odpowiedzialny za dłonie, a pośrednio ośrodek ruchowy mowy. Wynika z tego, że warto pracować nad czuciem i sprawnością rąk w sytuacji kiedy występują problemy z mową u dzieci. Poza tym na dłoniach znajdują się receptory odpowiedzialne za wszystkie narządy ciała człowieka. Dlatego też ich sprawność ma ogromne znaczenie w funkcjonowaniu całego organizmu.

Jak wiadomo, nasze pokolenia – tzn. pokolenia rodziców obecnych przedszkolaków lub uczniów – większość czasu spędzały w dzieciństwie na podwórku: wspinając się na trzepak, skacząc przez gumę, kopiąc piłkę, wchodząc na drzewa czy włażąc się na płot. Mało kto miał problemy z lepieniem plasteliną, trudność w zanurzaniu rąk w różnych płynach czy kłopoty ze szlaczkami. 

Tymczasem nasze dzieci (oczywiście uogólniając) spędzają wolny czas w dość sterylnych warunkach: własnych mieszkaniach, zajęciach w domach kultury lub podobnych ośrodkach, w najlepszym wypadku – w ogródkach przydomowych. Współczesne maluchy mają dużo mniej bodźców sensorycznych, ruchowych niż my w ich wieku.

Do czego to prowadzi? Chcąc nie chcąc, wiele dzieci ma prawdziwe kłopoty z czynnościami samoobsługowymi, doznaje lęków przed fakturami i konsystencjami czy wreszcie napotyka na trudności w nauce pisania Dzięki postępowi medycyny rodzi się też wiele dzieci z ciąż zagrożonych, podtrzymywanych (na szczęście!), co jednak może powodować w konsekwencji obniżone napięcie mięśniowe u maluchów i problemy ruchowe. Jak możemy pomóc naszemu dziecku, jeśli któryś z opisywanych objawów go dotyczy?

CZEMU SŁUŻY TERAPIA RĘKI?

Terapia ręki to nie tylko praca stolikowa i rysowanie szlaczków.  Wręcz przeciwnie, takie czynności i zadania znajdują się na końcu  drogi, kiedy można już zaobserwować jakiekolwiek efekty podejmowanych  działań.
Podstawą zajęć jest traktowanie trudności dziecka w zakresie małej motoryki jako problemu tkwiącego w całym rozwoju psychoruchowym dziecka. Pracując nad trudnościami manualnymi dziecka należy skupić się na funkcjonowaniu całego ciała, nie tylko dłoni czy ręki.

CEL TERAPII RĘKI?

 1. wspomaganie precyzyjnych ruchów rąk
 2. poprawę umiejętności chwytu
 3. wyuczenie zdolności skupienia uwagi, patrzenia
 4. wzmacnianie koncentracji
 5. poprawę koordynacji wzrokowo-ruchowej
 6. przekraczanie linii środka ciała

DLA KOGO TERAPIA RĘKI?

 • dzieci niechętnie podejmujących czynności manualne (malowanie, lepienie z plasteliny, układanie drobnych przedmiotów),
 • dzieci mających problem z nauką czynności samoobsługi codziennej (ubieranie, wiązanie sznurowadeł, zapinanie guzików itp),
 • pacjentów mających wyraźnie obniżone lub podwyższone napięcie mięśniowe w obrębie kończyny górnej i obręczy barkowej,
 • pacjentów mających problem z koordynacją obu rąk podczas czynności manipulacyjnych,
 • osób wykonujących czynności wymagające dużej precyzji zbyt wolno lub za szybko i niedbale,
 • osób nie lubiących dotykać nowych i różnorodnych faktur,
 • osób, które dostarczają sobie dodatkowych doznań proprioceptywnych i domagają się zdecydowanego i mocnego ucisku dłoni np. siadają na własnych dłoniach, bardzo mocno zaciskają ręce na przedmiotach, uderzają rękami w przedmioty o ostrych i wyraźnych fakturach.

EFEKTY TERAPII

Dzięki starannie dobranym ćwiczeniom i masażom zwiększamy:

 • sprawność ruchową całej kończyny górnej,
 • sprawność manipulacyjną dłoni,
 • umiejętność chwytu,
 • koordynację pomiędzy dłońmi
 • w efekcie daje nam to dużą niezależność w czynnościach codziennej samoobsługi.

Pozytywka - Terapia Ręki od ręki - to firma która zajmuje się prowadzeniem zajęc dla dzieci. Nasze zajęcia mają pozytywne oddziaływanie na pociechy, m.in. takie jak: wspomaganie rozwoju dziecka nysa, kreatywność dziecka nysa. Pomimo dużego doświadczenia pedagogicznego, wciąż się dokształcam aby być na bieżąco, i prowadzić zajęcia według najnowszych trendów w branży. Stąd w ofercie Pozytywki znajdą Państwo: sensoplastyka nysa, terapia ręki nysa, integracja sensoryczna nysa czy logosensoryka nysa. Pracujemy również z dziećmi mają trudności. Nasze zajęcia świetnie pomagają dzieciom które zmagają się z: niepełnosprawność nysa, zespół aspergera nysa, autyzm nysa. Serdecznie zapraszam do współpracy!